„Robím veci, ktoré nikto nepotrebuje, ale ktoré všetci chcú.“
Rodným menom Karl Otto Lagerfeldt sa narodil 10. 9. 1933 v nemeckom Hamburgu, manželom Chtistianovi a Elizabeth Lagerfeldtovým. Jeho otec bol bohatým obchodníkom s kondenzovaným mliekom, matka pracovala ako predavačka spodnej bielizne v Berlíne. Mala 42 rokov a otec 60, keď sa im Karl narodil. Mal dve sestry, vlastné, o desať rokov staršiu Marthu Christianu „Christe“ a nevlastnú sestru (z predchádzajúceho vzťahu jeho otca) Theodoru Dorotheu „Theu“. Svoje rodné priezvisko si kvôli svojej kariére neskôr nechal skrátiť na Lagerfeld (bez „t“) – znelo to viac obchodnejšie.
Nechcel veľmi „poukazovať“ na svoj vek, a tak zatajoval rok svojho narodenia. Tvrdil, že je mladší, než skutočne bol.
Bol pôsobivým lingvistom, hovoril nemecky, anglicky, francúzsky aj španielsky. Študoval na škole sv. Anny, ale po emigrácii svojej rodiny do Francúzska (r. 1952) dokončil štúdium na Lycée Montaigne, kde sa zameral na kresbu a históriu.
V dizajnérskej súťaži, v roku 1954, bol ocenený za najlepší dizajn kabátu a v roku 1958 získal stáž u Pierra Balmaina. Ten potom dal jeho návrh do výroby. O tri roky neskôr sa Karl Lagerfeld stal umeleckým riaditeľom módneho domu Jeana Patoua.
Rok 1964 bol pre Lagerfelda zlomovým. Dal si od všetkého pauzu, opustil Paríž a presťahoval sa do Ríma, kde študoval dejiny umenia. Vďaka finančnej podpore jeho otca si mohol nejaký čas „užívať život na pláži“, športovať, venovať sa sebe a na voľnej nohe tak mohol navrhovať pre niekoľko spoločností, medzi ktorými boli: francúzsky dom Chloé (tu kolekcie navrhoval v rokoch 1964 – 1983 a znova v rokoch 1992 – 1997), Krizia, Valentino a obuvník Charles Jourdan.
V roku 1965 začal krátku spoluprácu s talianskym módnym domom Curiel, po ktorej začal pracovať v roku 1967 s Fendi, aby spoločnosť zmodernizoval. A tak sa stalo. Jeho návrhy boli prelomové. Zaradil inovácie s kožušinami, ktoré predtým v návrhoch nepoužívali. Fendi zostal verný po celú svoju kariéru.
Zdroj: Google
V roku 1982 začal spolupracovať so Chanel. Karlova prvá kolekcia bola inovatívna, opäť prebudil umierajúci sa Chanel. Vyzdvihol remeselnú zručnosť, kolekcia dominovala perlami, farebnou obuvou a novým logom – prepletol do seba „CC“ (monografiu Coco Chanel). Tým okrem iného predbehol dobu hneď o niekoľko generácií - logo sa tak stalo obľúbeným po celom svete. Pre Chanel sa tak stal hlavným návrhárom.
V roku 1984 spustil aj svoju vlastnú značku, KARL LAGERFELD. Pre Vogue povedal:
„Celý život som nesníval o tom mať svoje vlastné meno nad obchodom. Teraz to tam ale dáme, pretože je ten správny okamih to urobiť“...
Zdroj: Google
V roku 2005 predal svoju značku skupine Tommy Hilfiger – zostal tak jej hlavným kreatívcom a vždy sa podieľal na ostatných procesoch značky KARL LAGERFELD.
V roku 1991 bol oslovený spoločnosťou Chloé, aby ju zachránil. V 1995 jej nechal znížiť rozpočet zo 60 na 10 mil. frankov a vďaka tomu prežila.
Okrem rôznych projektov mal Karl Lagerfeld aj mnoho záujmov. Bol vášnivým fotografom a filmárom. Od roku '87 fotografoval módne reklamy pre Chanel a jeho práce boli vytlačené v módnych časopisoch, ako je British VOGUE a Interview. Okrem toho vytvoril ilustrácie pre edíciu Hansa Christiana Andersena a vytvoril kostýmy pre milánskeu La Scala, operu vo Florencii a balet Monte Carlo.
V roku 1998 otvoril vlastnú galériu v Paríži.
Visionire 23: The Emperor´s New Clothes – tak sa volala jeho známa séria aktov juhoafrického modela, Davida Millera.
„Na fotkách mám rád to, že zachytí okamih, ktorý je navždy preč, ktorý sa nedá opakovať“.
Zdroj: Google
V roku 2002 požiadal Renza Rosseho, zakladateľa značky Diesel, o spoluprácu na špeciálnej kolekcii džínsoviny pre Lagerfeld Gallery.
Preslávil sa tiež výrazným chudnutím, počas 13 mesiacov zhodil cez 40 kg svojej telesnej hmotnosti. So svojím lekárom (Jean-Claude Haudret) napísali knihu „The Karl Lagerfeld Diet“. Tá vznikla v roku 2004.
„Proste som sa zrazu chcel obliekať inak, chcel som nosiť veci od Hedi Slimane.“
V rovnakom roku spolupracoval so spoločnosťou H&M na projekte limitovanej edície návrhárov z módneho sveta. Podpísal kolekciu 30 kusov oblečenia. Spoločnosť H&M po dvoch dňoch po spustení predaja oznámila, že je kolekcia vypredaná.
V ten istý rok navrhol niektoré modely pre celosvetovú koncertnú šnúru Madonny, neskôr tiež spolupracoval na modeloch pre koncertnú tour pre speváčku Kylie Minogue.
18. decembra 2006 ohlásil svoju novú kolekciu pre mužov aj ženy „K KARL LAGERFELD“. Obsahovala tričká rôznych veľkostí a široký výber džínsov.
V novembri 2010 Lagerfeld a švédsky výrobca krištáľov Orrefors oznámili spoluprácu na návrhu umeleckej zbierky krištáľov. V rovnaký rok tiež spolupracoval s vydavateľstvom Steidl. Ten vydal väčšinu Lagerfeldových kníh, vrátane „A portrait of Dorian Gray“ (2004), „Room Service“ (2006), „The Beuty of Vilence“ (2010), „The Little Black Jacket“ (2012), „Villa Noailles, Hyères–Été 1995“ (2015) a „Cassina as seen by Karl“ (2018).
V roku 2013 režíroval krátky film „Once Upon a Time…“ v hlavnej úlohe s Keirou Knightley (ktorú si vybral ako tvár Coco Mademoiselle – Coco Chanel). O dva roky neskôr vyhral British Fashion Adward.
V roku 2018 sa prvýkrát neobjavil na prehliadke Chanel. V tento deň sa začalo špekulovať o jeho zdravotnom stave.
Spolupracoval s celým radom známych modeliek. S nemeckou top modelkou Claudiou Schiffer (ktorú okrem iného objavil), Cindy Crawford, Inès de la Fressange, Lara Store a ďalších...
Zdroj: Google
Bol vášnivým zberateľom kníh, vlastnil 300 tis. kusov, ktoré boli rozdelené do jeho 7 sídiel. Nie náhodou bola „7“ jeho obľúbenou číslicou. Zaujímavosťou bolo, že vedel presne, kde a aká kniha sa práve nachádza. Na prehrávače iPod nechal preniesť celú svoju kolekciu - 60 tis. hudobných CD.
Bol považovaný za chameleóna módy, dokázal pracovať odlišne s každou značkou zvlášť. Dokázal pozdvihnúť bohatú históriu módnych domov do moderných kontextov.
Jeho pracovný život bol veľmi pestrý, ale čo ten osobný?
18 rokov miloval francúzskeho šľachtica a modela Jacquesa de Baschera, ten ale bohužiaľ zomrel v roku 1989 na AIDS.
„Toho chlapca som neskutočne miloval, ale nikdy som s ním nemal fyzický kontakt.“
Bol zvedený jeho fyzickým kúzlom. Jacques však mal vzťah s módnym návrhárom Yvesom Saint-Laurentom. Karl Lagerfeld ho miloval tak veľmi, že bol u neho aj počas posledného štádia choroby. Až do jeho odchodu s ním bol pri jeho nemocničnom lôžku.
Rodinu nemal, dával tak prednosť vzťahom, ktoré neboli založené na pokrvnom príbuzenstve. Po odchode Jacquesa mu do života vstúpila jeho druhá láska. Mačka plemena Birma – Choupette, pôvodným menom Daphnée Blues Marshmallow. Tá sa u Lagerfelda objavila počas vianočných sviatkov, keď ju nechal u jeho gazdinej na stráženie jej pôvodný majiteľ, model a priateľ Lagerfelda - Baptiste Giabiconi. Aj keď sa pre ňu vrátil, u Lagerfelda už zostala.
„Celý môj život sa točí len okolo nej. Keby ste ju poznali, pochopili by ste. Je to taká Greta Garbo. Má v sebe niečo jedinečné – snáď to, ako sa pohybuje, ako sa hrá. Je stelesnením elegancie.“
Zdroj: Google
Po odchode jeho životnej lásky, Jacquesa, Lagerfeld vyhlásil:
„Vďaka Choupette som sa stal lepším človekom. Napĺňa ma energiou. Keď je blízko, cítim sa lepšie.“
Do jeho života patrilo aj niekoľko múz – Vanessa Paradis, Kate Moss a Cara Delevingne.
Bol uznávaný pre svoju dokonale zladený image. Typické biele vlasy, čierne slnečné okuliare, rukavice bez prstov, biela košeľa s vysokým golierom.
„Ak sa ma spýtate, čo by som najradšej vynašiel v móde, povedal by som bielu košeľu. Pre mňa je biela košeľa základom všetkého. Všetko ostatné príde až potom."
--
Keď nevystúpil 22. januára 2019 na konci prehliadky Haute Couture v Paríži, aby získal potlesk, všetci tušili, že je niečo zlé…
…trpel rakovinou pankreasu.
Karl Lagerfeld zomrel ráno 19. februára 2019
Karl for Ever