Vydajte sa s nami - 1. diel
Vydajte sa s nami...
...po stopách inšpirácie značky GANT pre tohtoročnú sezónu. Predstavte si, že sedíte v parku parížskej Sorbone, v ruke držíte kávu a chrumkavý croissant. Užívate si mestský ruch, potom nasadnete do rýchlovlaku TGV a cestou míňate malebné dedinky s kamennými domami, zastavíte sa pri neprehliadnuteľných levanduľových poliach a v diaľke vidíte morskú hladinu. Večer už vás čaká len dobré víno, syr a tradičné soirré. Vitajte na Francúzskej riviére.
SORBONNA alebo Parížska univerzita
Sorbonna (La Sorbonne)
je monumentálny komplex v Parížskej latinskej štvrti a súčasť Parížskej univerzity, jednej z najstarších a najvýznamnejších európskych univerzít. Vznikla pravdepodobne okolo roku 1160 a zastrešovala niekoľko akademických fakúlt a kolégií, z ktorých práve Sorbonna bola najvýznamnejšia. Meno je odvodené od teologického kolégia založeného v roku 1257, jej zakladateľ bol Robert de Sorbona. Jej názov sa vžil ako synonymum pre Parížsku univerzitu. Na konci 13. storočia sa stala hlavným centrom cirkevného vzdelávania. Vďaka významným prednášajúcim, ako bol napríklad sv. Bonaventúra alebo Tomáš Akvinský, sa stala Sorbonna veľmi slávnou a rozšírila sa do zvyšku celej Európy. Dodnes je vyštudovať tzv. Sorbonne veľmi prestížne.
V súčasnej dobe Sorbonna vlastne neexistuje ako samostatná univerzita, ale bola začlenená oficiálne do Parížskej univerzity už v roku 1970. Pôvodný Sorbonna bola rozčlenená do Univerzity Paríž I - IV. V priestoroch bývalej Sorbonny sídli čiastočne aj Univerzita Paríž V (Paris Descartes), École nationale des Chartres a spoločný rektorát (Chancellerie).
Cote d´Azur
Alebo tiež Azúrové pobrežie a Francúzska riviéra. Všetky tieto názvy v sebe skrývajú malebné mestečká, prístavy s luxusnými jachtami, miesta zo známych filmových scén alebo napríklad múzeum Pabla Picassa. Cannes, Nice, Marseille alebo Antibes. Kto by ich nepoznal? Ak však túžite po väčšom pokoji a menšej koncentrácii ľudí, vydajte sa za hranice týchto rušných mestečiek a objavujte okolité dediny.
ISOLA
Malebná stredoveká dedina Isola sa nachádza v nadmorskej výške 870m nad morom. Možno vám tento názov je povedomý, neďaleko sa nachádza lyžiarske stredisko Isola 2000. Môžete sa sem vydať aj v zime. Po celý rok poskytuje príjemné a stále podnebie a aktivít je tu veľa. Obyvatelia sú právom hrdí na svoje historické dedičstvo a lokálnu kultúru. Ak vás bavia maľby, ktoré dokážu oklamať zrak, budú sa vám páčiť miestne "trompe-l'oeil façades", ktoré sú najčastejšie modré, ružové alebo žlté. Presvedčte sa na vlastné oči.
Les Baux de Provence
Túto dychberúcu dedinku nájdete v samom srdci prírodného parku Alpilles v oblasti Provence. Les Baux de Provence je právom považovaná za jednu z najkrajších a najmalebnejších vo Francúzsku. Môžete navštíviť malé galérie, ktoré neskrývajú len umelecké diela, ale samé sú často architektonickým dielom. A ak milujete francúzsku kuchyňu, aj tu si prídete na svoje, lokálne čerstvé suroviny sú vo vyhlásených podnikoch samozrejmosťou.
Benátky Francúzskej riviéry
Ak hľadáte pokojnejší prístav než rušné St. Tropez alebo Monaco a milujete lode a člny, zavítajte do Port Grimaud, miesto známe tiež ako "malé Benátky". Ubytovať sa môžete v jednom z čarovných penziónov s priamym výhľadom na vodu. Zažijete tak kombináciu krásy Francúzskej riviéry a kúzla Benátok v jednom. Ďalším dôvodom je opäť vynikajúca kuchyňa, skrývajúca chute multikultúrnej destinácie. Neďaleko Port Grimaud je aj reštaurácia Villa Belrose, ocenená michelinskou hviezdou za modernú stredomorskú kuchyňu. Ochutnáte, a zažijete tak pravé Francúzsko s talianskym nádychom.
Francúzska kuchyňa
Soupe à l’oignon, Coq au vin, Cassoulet, Boeuf bourguignon, Chocolate soufflé, Ratatouille. Je vám nejaké jedlo povedomé alebo dokonca vaše obľúbené? Toto sú typické francúzske jedlá, keď opomenieme syry, croissanty, alebo napríklad v poslednej dobe obľúbené makrónky. Ak by ste si chceli urobiť svoje malé Provence doma na záhrade i čo sa chuťou týka, nechajte sa inšpirovať naším obľúbeným receptom na pravý Ratatouille z čerstvej zeleniny.
Potrebovať budete:
- Extra Virgin olivový olej
- 2 baklažány
- 3 strúčiky cesnaku
- Morskú soľ a čerstvé čierne korenie
- 4 cukety
- ½ vetvičky tymiánu, listy
- 1 cibuľa
- 2 červené papriky
- 1 kg celých paradajok
- 500 ml paradajkového džúsu
- Nakrájaná bazalka
Postup:
Na rozpálenú panvicu s olivovým olejom pridáme na kocky nakrájaný baklažán a tretinu najemno nakrájaného cesnaku, znížime teplotu, ľahko osolíme, okoreníme a necháme zmäknúť. Potom preložíme do väčšieho hrnca. Opäť na rozpálenú panvicu s olivovým olejom pridáme na kocky nakrájanú cuketu, druhú tretinu najemno nakrájaného cesnaku, polovicu tymiánu a trochu soli a korenia. Necháme zmäknúť a opäť pridáme do hrnca s baklažánom. Následne na panvici s olivovým olejom speníme na kúsky nakrájanú cibuľu s paprikou, pridáme zvyšný cesnak a tymián a opäť necháme zmäknúť a následne pridáme do hrnca s už uvarenou zeleninou. Do hrnca pridáme ešte na kocky nakrájané paradajky a paradajkový džús a pomaly varíme 1,5h. Na záver dochutíme bazalkou a dokonalé sezónne jedlo je na svete.
Tu sa môžete pozrieť na videorecept: https://www.sbs.com.au/food/recipes/ratatouille
BON APÉTTIT!
Veríme, že vás naše potulky po tradičných i menej tradičných kútoch Francúzska inšpirovali a ak ste dostali chuť na francúzsku kuchyňu, jedine dobre. Dobrú chuť!
Tip na typicky francúzske kúsky: